Ağu
31
2007

Winzip nedir, nasıl kullanılır

Büyük dosyalar arşivleneceği veya taşınacağı zaman bazı programlar kullanılarak sıkıştırılır. Sıkıştırılmış dosyalar az yer kaplar ve taşınması kolaylaşır.

Internet’te karşılaştığınız ve bilgisayarınıza kopyalamak istediğiniz dosyalar da, kapladıkları alanları küçültmek ve kopyalama süresini kısaltmak için sıkıştırılmış olabilir. Dosyalar bazı programlar kullanılarak sıkıştırılır. Hangi programla sıkıştırıldığı da dosya uzantısından anlaşılır. Bu durumda sıkıştırılmış dosyaları açmak için de, dosyayı sıkıştırmak için de programa ihtiyaç var. Webde en sık karşılaşacağınız dosya sıkıştırma programı WinZip’tir.

Bu program kullanılarak sıkıştırılmış dosyaların uzantısı .zip dir. “Zip”li dosyalar da Winzip programı kullanılarak açılır. Eğer winzip programınız yoksa, bilgisayarınıza http://www.winzip.com/ adresinden indirip yükleyebilirsiniz.

Şimdi zipli bir dosyayı nasıl açtığımızı görelim:

Winzip programını başlatın.
Winzip programının kullandığımız versiyonu, bir paylaşılan yazılım (shareware) versiyonudur. Yani winzip programı için para ödenmemiştir. Bu pencerede “I Agree” düğmesine tıklamanız, bu progamın paylaşılan yazılım (shareware) olduğunu kabul ettiğiniz anlamına geliyor ve bir sonraki aşamaya geçiyoruz.WinZip, tüm hakları WinZip Computing, “inc.”na aittir.

Açmak istediğimiz zipli dosyayı Dosya menüsünden, Aç menüsüne tıklayıp, açın.

Dosyayı açmak için Aç (Extract) düğmesine basın.

İpucu: Dosyayı sıkıştırmak istiyorsak o zaman Ekle (Add) menüsünü seçmeniz gerekir.

Açtığınız dosyanın, hangi klasörün içine kaydedileceğini belirleyin.

İpucu: İsterseniz yeni bir klasör yaratabilirsiniz. Klasörü nerede, hangi dizin altında, hangi klasörün altında oluşturacağınızı belirlemeniz ve yeni klasör oluşturmak için Yeni Klasör (New Folder) yazan düğmeye basın. Klasörün ismini kutuya yazın. Tamam düğmesine bastığınızda klasör oluşmuş olur.

Dikkat: Açtığınız zipli dosyanız kaybolmaz. Kayıtlı olduğu yerde, siz silmediğiniz sürece duracaktır.

Bir zipli dosyanın içerisinde birden fazla dosya olabilir. Bu durumda, açacağınız dosyaları yeni bir klasör oluşturarak, onun içine kaydetmeniz gerekir. Örneğin, HTML türündeki dosyalar gif dosyaları ile birlikte sıkıştırılmış olabilir. gif dosyalarını görebilmeniz için aynı dosya adı ile sıkıştırılmış dosyaları bir klasöre içine açmalısınız.
alıntı : webteyim.com

Yorumlayın

patent, faydalı model

www.yazilimhane.net